Blog

Yellow Cab czyli nowojorskie żółte taksówki

Yellow Cab, czyli nowojorskie żółte taksówki

Na świecie istnieje wiele kultowych rzeczy, tak jak piosenki Beatlesów czy legendarna konsola Pegasus. W temacie taxi to właśnie te żółte nowojorskie taksówki są najbardziej rozpoznawalnymi na całym świecie. Swoją popularność zyskały dzięki wielu filmom i serialom.

Jak wygląda nowojorska taksówka?

Na przodzie maski prawdziwej żółtej taksówki zamocowany jest oficjalny medalion. Wewnątrz pojazdu znajduje się płyta z grubego plastiku, która oddziela kierowcę od pasażerów. Na dachu taxi znajdują się dwa oznaczenia świetlne, które informują nas czy taksówkarz przyjmuje pasażerów. Włączony numer oznacza, że jest wolna. Gdy świeci się światło off-duty lub wszystkie światła są wyłączone taksówkarz ma już wyznaczony kurs, albo po prostu nie przyjmuje pasażerów.

Zasady panujące w Yellow Cab

Pasażer jest odpowiedzialny za uregulowanie wszystkich opłat dodatkowych, takich jak przejazdy przez tunele lub mosty. Napiwek dla taksówkarza stanowi 10-20% zapłaconej taryfy. Od 2009 roku we wszystkich nowojorskich taksówkach jest obowiązek przyjmowania płatności kartami płatniczymi. W Polsce nie ma takiego wymogu, natomiast coraz więcej korporacji decyduje się na posiadanie terminali dla kart płatniczych.

Historia żółtych taksówek

Historia nowojorskich taksówek sięga końcówki XIX wieku. To właśnie wtedy swoją działalność rozpoczęła pierwsza korporacja w tym mieście. W ciągu kilku lat firma ogromnie się rozrosła i dysponowała już setkami pojazdów. Niestety w chwili kryzysu, 10 lat po rozpoczęciu działalności, firma musiała ogłosić upadłość. Na jej miejscu zaczeły powstawać inne i tym samym w latach 30. XX wieku w Nowym Jorku pracowało około 30 tysięcy taksówkarzy. Jednak niedługo potem burmistrz miasta postanowił wprowadzić licencję dla taksówek i tym samym zmniejszyć ich ilość o prawię połowę.

Taksówki współcześnie

Żółte taksówki spotkać możemy do dziś. Na ulicach Nowego Jorku trudno jest o niezobaczenie takiej. Większą częścią z nich są aktualnie samochody hybrydowe obsługiwane przez setki korporacji taksówkarskich. Powstały również Boro Taxi – jasnozielone taksówki obsługujące dalsze dzielnice Nowego Jorku.