Blog

Jak zostać skutecznym kierowcą taksówki

Jak zostać skutecznym kierowcą taksówki?

Wraz z pojawieniem się kultury taksówek miejskich, popyt na taksówkarzy jest bardzo wysoki. Jeśli jesteś dobry w prowadzeniu samochodu, możesz być swoim własnym szefem. Bycie taksówkarzem nie wymaga formalnej edukacji, pozwala być niezależnym i zapewnia elastyczne godziny pracy. Dochodzi do tego również dobre wynagrodzenie. Statystycznie w większych miastach kierowcy taxi zarabiają więcej niż przeciętny mieszkaniec. Aby stać się odnoszącym sukcesy kierowcą taksówki, musisz odbyć odpowiedni kurs i uzyskać licencję. Możesz wybrać, czy chcesz być niezależnym kierowcą, czy pracować dla firmy taksówkowej. Ta ostatnia opcja zapewnia poczucie bezpieczeństwa w pracy i wymaga bardzo mało inwestycji.

Oto kilka wskazówek i sugestii, jak zostać odnoszącym sukcesy kierowcą taksówki.

Upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne kwalifikacje

Każde miasto i region na świecie ma określony zestaw wymagań dla kierowców taksówek. Powinieneś je sprawdzić i upewnić się, że kwalifikujesz się, aby zostać jednym z nich. Typowe wymagania dla taksówkarzy w dużych miastach na całym świecie obejmują:

 • Prawo jazdy – jest to obowiązkowe i najważniejsze, aby zostać taksówkarzem.
 • Minimalny wiek – W większości krajów taksówkarze muszą mieć co najmniej 21 lat. Niektóre państwa pozwalają nawet zostać taksówkarzem w wieku 18 lat.
 • Zdrowy umysł i ciało – kierowcy często muszą zdać egzamin zdrowotny, aby upewnić się, że nie mają żadnych warunków, które mogłyby zagrozić życiu pasażerów podczas jazdy.
 • Niekaralność – Kierowcy zazwyczaj nie mają żadnych wyroków skazujących ani zarzutów i nie powinni być zwolnieni warunkowo.

Podejmij kurs na taxi, aby zostać taksówkarzem

Jak wskazaliśmy wcześniej, zazwyczaj nie ma określonego wykształcenia, której wymaga się, aby zostać taksówkarzem. Nie potrzebujesz dyplomu ukończenia szkoły średniej ani nawet gimnazjum. Mimo to wiele miast nalega, aby taksówkarze przeszli jakiś krótki trening, zanim zaczną jeździć zawodowo. Rodzaj szkolenia będzie się różnić w zależności od miasta. Kurs dla nowych kierowców taksówek trwa zwykle od jednego dnia do kilku tygodni i obejmuje wszystkie lokalne przepisy ruchu drogowego, instrukcje bezpieczeństwa kierowcy, układ ulic miasta, sprzęt komunikacyjny i jego wykorzystanie oraz działanie taksometru. Firm zajmujące się zatrudnianiem taksówkarzy czasami szkolą nowych pracowników za darmo, więc jest to kwota zaoszczędzona, jeśli zdecydujesz się pracować dla korporacji taksówkowej. Jeśli jesteś nieugięty w byciu niezależnym kierowcą, możesz poszukać kursu w lokalnej firmie szkoleniowej lub specjalistycznej szkole taksówek. Może to jednak spowodować spore koszty.

Przykłady, jakiego rodzaju szkolenia wymagają niektóre duże miasta na świecie.

 • Miasto Nowy Jork podkreśla, że ​​nowi taksówkarze muszą odbyć 6-godzinny kurs jazdy defensywnej i ukończyć 24-godzinny lub 80-godzinny kurs taksówki. Dłuższy kurs jest naprawdę wart swojej ceny, ponieważ mówi się, że tylko 53% osób zdających zalicza egzamin licencyjny.
 • W Chicago musisz uczęszczać na kurs w Public Chauffeur Training Institute przez 3 tygodnie, jeśli chcesz zostać taksówkarzem.
 • Miasto San Francisco wymaga  uczestnictwa w akredytowanej szkole taksówek i uzyskanie ‘Taxi Training Certificate’ oraz ‘Sensitivity Training Certificate’, zanim wsiądziesz w drogę i zabierzesz pasażerów.
 • W Paryżu musisz uzyskać certyfikat pierwszej pomocy poziomu 1 lub dyplom ‘Diplôme PSC1 prévention et secours civiques de niveau’, zanim będziesz mógł zostać taksówkarzem.

Zdaj wszystkie wymagane testy na taksówkarza

Wszystkie miasta wymagają zdania testu, zanim staniesz się kierowcą taksówki. Konieczne może się okazać również uiszczenie opłaty za wykonanie tych testów. Obejmują one szeroki zakres tematów, takich jak m. in.: trasy, punkty orientacyjne, granice, wymagania dotyczące kabiny, zadowalająca obsługa klienta. Oprócz testów służących ocenie wiedzy kierowców taksówek, większość miast będzie wymagać dostarczenia pewnych dokumentów i poddania się sprawdzeniu przeszłości oraz badaniom lekarskim, aby mieć pewność, że masz prawo do pracy wraz z czystym protokołem jazdy i brakiem przestępczej przeszłości.

Zdecyduj, czy będziesz pracować jako niezrzeszony kierowca, czy w korporacji taksówkowej

Jest to prawdopodobnie najważniejsza decyzja, którą podejmiesz, mogąca zadecydować o twoim sukcesie jako taksówkarza, który zaczyna z jazdą taksówką. Być niezależnym taksówkarzem może wydawać się opłacalne. Kierowcy, którzy posiadają swoje taksówki, zabierają prawie 100% otrzymywanych opłat, ale mają też wiele wydatków. Jest to m. in. koszt utrzymania samochodu, ubezpieczenie, licencja. Kierowcy firm taksówkarskich nie muszą ponosić kosztów promocji lub reklamy. Zapewniają również, że masz kursy, gdy jesteś w pracy.

Rozważ koszty bycia niezależnym kierowcą

W zależności od miasta, w którym będziesz prowadzić taksówkę, „założenie” własnej taksówki i zdobycie pasażerów może sporo kosztować. Do wydatków można zaliczyć np. wyposażenie samochodu, ubezpieczenie, reklama, czy nawet zakup auta do pracy. Dla początkujących te koszty mogą być nie do przekroczenia.

Jaka jest tańsza alternatywa?

Praca w korporacji oznacza, że ​​będziesz zarabiał mniej pieniędzy na jednego klienta, ale również bez większości kosztów. Ponadto posiadanie pomocnika, jako dyspozytora, może pomóc ci w codziennym jeździe.

Jak zostać odnoszącym sukcesy taksówkarzem?

Teraz, gdy już jesteś gotów na drogi, oto kilka rzeczy, które powinieneś znać.

Przede wszystkim jeździj bezpiecznie.

Unikanie wypadków powinno być Twoim najwyższym priorytetem jako kierowca taksówki. Dzieje się tak dlatego, że wypadki zagrażają Tobie i Twoim pasażerom i mogą Cię kosztować dużo pieniędzy.

Możesz upewnić się, że jazda jest bezpieczna, podążając za tymi wskazówkami.

 • Postępuj zgodnie ze wszystkimi przepisami ruchu drogowego.
 • Nie przekraczaj prędkości.
 • Uważaj, gdy zmieniasz pasy ruchu. Nie pchaj się w ruchu miejskim.
 • Nie jedź, gdy jesteś zmęczony.
 • Natychmiast zgłaszaj wszelkie wypadki władzom.

Wypadki nie są jedynym zagrożeniem, na które narażony jest kierowca taksówki. Taksówkarze przewożą gotówkę i działają samodzielnie, często późno w nocy, narażając ich na atak. Zawsze powinieneś znaleźć sposoby na ochronę.

Upewnij się, że wykonujesz następujące czynności, aby się chronić.

 • Zawsze informuj dyspozytora o każdym pobraniu klienta.
 • Trzymaj okna i drzwi zamknięte między kursami.
 • Uważaj na pasażerów, którzy udzielają niejasnych instrukcji.
 • Nie wjeżdżaj w ślepe zaułki.
 • Nie przeciwstawiaj się rabusiom. Zamiast tego spróbuj zapamiętać opis podejrzanego i jak najszybciej skontaktować się z policją.

Jazda taksówką przypomina trochę wędkowanie. Musisz wiedzieć, skąd wziąć przynęty. Kiedy zaczynasz, eksperymentować z różnymi lokalizacjami o różnych porach, możesz napotkać przykra niespodziankę.

Najlepsze miejsca do rozważenia to:

 • Lotniska wczesnym rankiem i do południa
 • Dzielnice biznesowe podczas lunchu
 • Podmiejska kolej lub metro zatrzymuje się w godzinach szczytu
 • Zaciszne restauracje w godzinach wieczornych
 • Kluby w nocy i weekendy

Istnieją systemy geolokalizacji i nawigacji, które pozwalają każdemu dostać się z punktu A do B, jednak dobrzy taksówkarze sami dobrze wiedzą, jak dotrzeć w określone miejsce o każdej porze dnia. Oprócz tego są w stanie zaoferować zalecenia dotyczące restauracji, noclegów i klubów nocnych.

Zapewnij wysokiej jakości obsługę klienta

Dobrzy taksówkarze mogą mogą liczyć na spore napiwki. Różnica między zarabianiem 5% napiwku a 10% może być ogromna. Im lepiej wykonasz usługę, tym więcej pieniędzy zarobisz.

Aby zapewnić swoim pasażerom najlepszą możliwą obsługę, możesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 • Utrzymuj samochód w czystości.
 • Zawsze należy dzwonić do pasażerów co najmniej 30 minut przed odbiorem, jeśli wcześniej zarezerwowali jazdę. Dzięki temu nie będą się martwić o to, czy pojawi się, czy nie.
 • Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy. To sprawia, że ​​jesteś mniej bezpiecznym kierowcą, a także nie możesz odpowiadać na pytania.
 • Zawsze zachowuj spokój. Nie przeklinaj na innych kierowców w ruchu ulicznym.
 • Bądź uprzejmy i wdzięczny swoim jeźdźcom. Mów im „dzień dobry” lub „dobry wieczór”, kiedy pasażer wchodzi do samochodu. Zawsze dziękuj pasażerowi, gdy opuszcza auto.