Blog

Ile zarabia taksówkarz

Ile zarabia taksówkarz?

Czy praca taksówkarza aktualnie jest opłacalna? Zostać kierowcą w miejscowej korporacji wcale nie jest tak trudno, dla chcącego wystarczy kilka kroków, aby móc zacząć obsługiwać klientów jako „szofer do wynajęcia”. Pomimo większej lub mniejszej (w zależności od miasta) konkurencji, dla każdego taksówkarza zawsze znajdzie się jakieś zlecenie w niedalekiej odległości, jednakże w niewielkich miejscowościach mogą one pojawiać się znacznie rzadziej.

Jakie koszty ponosi kierowca taxi?

Pomimo wysokich wynagrodzeń, jakie otrzymuje kierowca za wykonanie kursu, obarczony jest on również sporymi kosztami. Przede wszystkim dla zrzeszonych taksówkarzy przychodzi opłata dla centrali korporacji. Jest to koszt kilkuset złotych, który pozwala na utrzymanie infrastruktury, czy opłacenie osób odpowiedzialnych za przyjmowanie zamówień telefonicznych. Dodatkowo kursy otrzymane z bazy również podlegają opłacie. Jeżeli kierowca chce posiadać terminal w samochodzie (co w dzisiejszych czasach jest praktycznie normą) musi liczyć się z tym, że operator systemu pobierze część skasowanej kwoty. Dochodzi do tego jeszcze opłata za ten terminal. Poza tym jeżdżąc na własnej działalności gospodarczej konieczne jest zapłacenie ZUSu oraz podatków. Normalnym jest też, że jeśli korzystamy często z samochodu, mamy znacznie większe szanse na jego awarię. Każda usterka niesie za sobą kolejny koszt, który musi ponieść właściciel auta. Od zarobków taksówkarza odjąć można także wydane pieniądze na paliwo oraz środki na utrzymanie czystości wewnątrz, jak i na zewnątrz auta.

Zarobki taksówkarzy

Wynagrodzenia zależne są przede wszystkim od miasta i dokładnie nie da się stwierdzić ile można zarobić na taxi. Taksówkarze w Warszawie mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenie. W mniejszych miastach ze względu na mniejszą liczbę klientów, odległości pokonywane przez nich, czy nawet korki, kierowcy zarabiają mniejsze kwoty. Wynagrodzenie taksówkarza zależy również od tego, ile czasu spędzi w pracy. Dzięki nienormowanemu trybowi pracy nie musi on być dostępny przez 8 godzin dziennie, jak to bywa w innych branżach. Jednak im więcej czasu kierowca spędzi rozwożąc klientów, tym większą wypłatę przyniesie do domu. Szacuje się, że zarobki taksówkarza wynoszą między 6 a 12 tyś. zł., przy czym pokryć on musi z tej kwoty wszystkie koszty swojej działalności, przez co „na rękę” zostaje około 2 – 4 tyś. zł.